Żelazny Most

Kościół św. Barbary w Żelaznym Moście jest filią parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mlecznie. Świątynia po raz pierwszy była wzmiankowana już w 1376 roku. Niestety pierwotna budowla została rozebrana. Kościół, który można podziwiać obecnie został zbudowany z fundacji Andrzeja Kłobuczyńskiego w roku 1664. Świątynia była dwukrotnie restaurowana – remonty przypadły na lata 1891 i 1935.

Bryła kościoła została wybudowana na wzniesieniu terenu. Świątynia św. Barbary jest orientowana, jednonawowa o konstrukcji ryglowej z wydzielonym prezbiterium i wieżyczką zbudowaną na rzucie prostokąta. Korpus kościoła pokryty został dwuspadowym dachem.

Szczęśliwie zachowało się wyposażenie wnętrza kościoła z początków XVIII wieku. We wnętrzu zachowała się chrzcielnica z 1666 r. Szczególnie piękny jest bogato rzeźbiony kamienny ołtarz zdobiony akantami i złocieniami, znamiennymi dla stylu barokowego. Po bokach ołtarza na wysokich filarach stoją dwie imponujące kamienne rzeźby. Ważnym elementem wystroju jest ponadto zdobiona ambona, także utrzymana w barokowej estetyce.

Co ciekawe, na przykościelnym cmentarzu pochowani są członkowie rodu fundatora Andrzeja Kłobuczyńskiego.