Mleczno

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mlecznie jest kościołem parafialnym. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1376 roku. Protestanci przejęli kościół 1523 r. W wiekach XVII i XVIII dokonano jego przebudowy i renowacji. Jednak ówczesny kościół nie przetrwał do dziś.

Samodzielną parafię Matki Bożej Nieustającej pomocy erygowano 20 grudnia 1981 roku. Początkowo nabożeństwa odbywały się w kaplicy mszalnej, która została zbudowana w 1975 roku z wykorzystaniem elementów pozostałych po przedwojennym kościele. W 1988 roku kaplicę poddano gruntownej przebudowie. Została ona wówczas powiększona i nadano jej kształt, który można podziwiać i dziś.

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest mały i skromny. Pokrywa go niski czterospadowy dach z niewielką sygnaturą zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Okna i wejścia świątyni maja ostrołukowe wykroje. Nawę i prezbiterium wieńczy drewniany sufit.

Wystrój wnętrza jest dość ozdobny. Godny uwagi jest piękny, proporcjonalnie duży, ołtarz z wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, w znacznej mierze wykonany z kamienia, z rzeźbionymi elementami i bogatymi złoceniami. W tym samym stylu wykonane są mensa i ambona.