Dąbrowa Górna

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Górnej jest kościołem filialnym parafii Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mlecznie. Podobnie jak inne kościoły na tym obszarze świątynia została założona przez ewangelików. Pierwotnie pełniła funkcję przycmentarnej kaplicy. Zbudowano ją w 1884 roku. Z czasem kaplica cmentarna została zmieniona w kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Co ciekawe, świątynia nie uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Prostokątna bryła kościoła to niewielka budowla orientowana, murowana z cegły klinkierowej, wzmocniona kilkoma przyporami. Posiada jedną nawę z wydzielonym, wąskim, pięciobocznie zamkniętym prezbiterium. Główny portal wejściowy oraz otwory okienne są o kształcie ostrołukowym. Pokrycie dachowe stanowi dach ceramiczny.

Wystrój wnętrza kościoła jest skromny. Interesującym jest malowany strop zdobiony bogato w motywy roślinne. Na uwagę zasługuje także obraz przedstawiające św. Józefa z Dzieciątkiem. Poza tym w kościele stoją figurki: Matki Bożej oraz Jezusa. Zawieszono też w nim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z 1888 r. Drewnianą konstrukcję budowli wzniesiono na ceglanej podmurówce o rzucie kwadratu. Całość jest oszalowana deskami. Mocno zwężająca się ku górze bryła zwieńczona jest dwupołaciowym daszkiem krytym gontem. Otwory okienne i drzwi wejściowe są o wykroju prostokątnym. Wewnątrz znajduje się stalowy dzwon pochodzący z czasów budowy obiektu.